Horní Jelení minimapa
Drobečková navigace

Město Horní Jelení > Dění ve městě > Aktuality > Koncert k 90. výročí jelenského rodáka J. Nováka, primária Smetanova kvarteta

Koncert k 90. výročí jelenského rodáka J. Nováka, primária Smetanova kvartetaDatum konání:
6.9.2014

plakát 

K 90. výročí narození primária Smetanova kvarteta J. Nováka, rodáka z Horního Jelení, se v sobotu 6. září od 18.00 hodin uskuteční v kostele Nejsvětější Trojice komorní koncert houslistky Dagmar Virtové-Novákové a violistky Dagmar Maškové z Prahy. Součástí bude i malá výstava fotografií a dokumentů z rodinného archivu dcery J. Nováka.

O životě J. Nováka

Jiří Novák primárius slavného Smetanova kvarteta se narodil 5. září 1924 v domě č. p. 187 tenkráte Masarykově ulici (nyní Dukelské). V té době tam bylo železářství. Tatínek Antonín Novák byl úředník a nadšený amatér hry na housle. Přivydělával si učením a hrou na zábavách, svatbách a pohřbech. Maminka Tekla Nováková rozená Vlková se narodila v Uničově. Záhy se u malého Jiříka objevilo hudební nadání. Prvním učitelem mu byl otec, ale později se dostal do péče profesora Bőhma z Vysokého Mýta, který byl varhaníkem, klavíristou a ředitelem tamní školy. Po prvním zvládnutí držení houslí tvořil jeho repertoár hlavně z lidových písní.  Tělovýchovná jednota Sokol v Horním Jelení uspořádala 29. 6. 1929 koncert, kde poprvé vystoupil čtyřletý Jiří s doprovodem klavíru. Vstupné činilo 3.50 Kč. Prodalo se 122 vstupenek, příjem z toho činil 427 Kč, vydání 260 Kč. Rozdíl 167 Kč byl věnován jako první honorář Jiříkovi. Brzy se kvůli existenčním problémům celá rodina přestěhovala do Prahy.

V Praze se malému Jiřímu věnoval primárius Českého kvarteta, profesor Karel Hoffman,  po něm prof. Emil Leichner. V roce 1938 čtrnáctiletý Jiří přešel k profesorovi Jindřichovi Feldovi. V době uzavření škol nastoupil do německé opery, která tehdy přijela do Prahy. Po válce byl přijat na AMU v Praze do třídy  prof. Pekelského. Současně se stal členem v Talichově Českém komorním orchestru, kde se brzy  posadil na místo koncertního mistra. Václav Talich Jiřího Nováka předurčil k sólové dráze, kterou rovněž urychlily úspěšné nahrávky houslových koncertů.

Do Smetanova kvarteta Jiří Novák vstoupil  v lednu 1947. V té době se řešilo nové obsazení kvarteta. Do té doby již mělo kvarteto za sebou i mezinárodní soutěž v Ženevě, kde se umístilo třetí. Vstupem Jiřího Nováka jako nového člena muselo od ledna 1947 kompletně znovu nastudovat dosavadní repertoár. Koncertní nabídky přibývaly a přišla i první účast na Pražském jaru 1949.Právě od této doby se také datuje jejich hra zpaměti, která byla a je stále velmi neobvyklá, dodnes často diskutovaná. V roce 1952 během působení v kvartetu dokončil Jiří Novák svá studia na AMU u profesora Jaroslava Pekelského provedením koncertu Arama Chačaturjana s orchestrem. Zajímavým okamžikem bylo setkání na Pražském jaru v roce 1954 s dirigentem Franzem Konwitschným z Drážďan, který  Smetanovcům nabídl spolupráci s Gewandhausorchestrem. Dalším vzácným okamžikem byl v červnu 1956 koncert v Helsinkách, kde za přítomnosti Jeana Sibelia uvedli jeho kvartet Voces intimes. Kariéra Smetanova kvarteta vstupem Jiřího Nováka dostala strmý vzestup. Amerika na sebe nenechala dlouho čekat a nabídla Smetanovcům první turné s jednatřiceti koncerty od února do konce března 1957, kam přijeli hlavně s českým repertoárem. Do té doby se čeští umělci dvacet let neobjevili za „velkou louží“. Navázali tak na kulturní věhlas Emy Destinnové, Jana Kubelíka, Františka Ondříčka, Jaroslava Kociana a dalších. Další první českou prezentací byl zájezd na Island, na podzim 1957 do Austrálie a na Nový Zéland. Následovalo turné do Indie a Indonésie. Rok 1958 přinesl první pozvání do Japonska a Číny. Teprve po jejich návštěvě v Japonsku byla do „země vycházejícího slunce“ pozvána i Česká filharmonie.

V roce 1964 se Jiří Novák oženil s lékařkou Dagmar Dvořákovou. O dva roky později se jim narodila dcera Dagmar, která se věnuje též houslím. Po studiu na AMU působila dvacet let v komorním orchestru Virtuosi di Praga. Nyní spolupracuje s komorním orchestrem Praga Camerata a Českým národním symfonickým orchestrem. 

Legenda Smetanova kvarteta stále žije dodnes. V Evropě především ve Velké Británii a mimo Evropu zejména v Japonsku.

Díky Jiřímu Novákovi Smetanovo kvarteto získalo punc přirozené muzikality a originality. Sólové činnosti se i při náročnosti a vytíženosti kvarteta nikdy nevzdal. Nastudoval a provedl s  Českou filharmonií za řízení Václava Neumanna houslové koncerty, natočil spoustu nahrávek také s Českou filharmonií . Začátkem roku 1989 dozrálo rozhodnutí ukončit činnost Smetanova kvarteta z důvodu vysokého věku všech jeho členů. Po skončení kvartetní kariéry se Jiří Novák těžko smiřoval s faktem, že by housle již nevzal do ruky.

Jiří Novák zemřel v Praze 10. září 2010.

O Smetanově kvartetu více informací získáte na webu: www.smetanovokvarteto.cz

 


Menu

Vyhledat v textu

16. 1. Ctirad

Zítra: Drahoslav

Návštěvnost stránek

662235