Horní Jelení minimapa
Drobečková navigace

Město Horní Jelení > Dění ve městě > Historie města > Dolní Jelení, Rousínov

Dolní Jelení, Rousínov

Dnešní město Horní Jelení má místní části - Dolní Jelení a Rousínov. Ty byly do roku 1960 samostatnou obcí s názvem Dolní Jelení. Do roku 1921 k ní patřila i Malá Čermná nad Orlicí se samotami Rybárna a Robotířka. Obec Malá Čermná leží na levém břehu řeky Orlice. Dnešní železniční stanice Čermná nad Orlicí na trati Choceň – Týniště – Meziměstí se původně jmenovala Korunka – Jelení, jelikož byla na katastru Dolního Jelení. V letech 1896 až 1921 byl používán název Čermná – Jelení. Při stavbě této železniční trati v r. 1871 byly poblíž stanice nalezeny popelnice z mladší doby lužické kultury.

Nejstarší zápis v pozemkové knize uložené ve Státním oblastním archivu v Zámrsku o prodeji chalupy v Rousínově je z roku 1628, kdy v pondělí po sv. Martinu rychtář a konšelé prodali Matěji Moravcovi za 45 zlatých chalupu po Šimonovi Pětibokým. V roce 1672 existoval za Rousínovem „Pecní mlýn“, pálila se tam kolomaz – odtud názvy rybníků Malý a Velký Pecák (používá se také Starý a Nový).

V zachovaném soupisu robotní povinnosti z roku 1789 je uvedeno 7 domů. Obdobné seznamy obsahují na Horním Jelení 132 a na Dolním Jelení 50 domů.

Menu

Vyhledat v textu

17. 1. Drahoslav

Zítra: Vladislav

Návštěvnost stránek

662583