Menu

Akce Adoptuj si Dolňák, o co jde?

Adoptuj si Dolňák

V minulém čísle JL jsme psali o možnosti adoptovat si krásný prostor Dolního rybníku osázením „našimi rostlinami“. 

Ve spolupráci s jelenskými odborníky jsme načrtli plán výsadby, která by z Dolního rybníku mohla udělat ještě přívětivější, voňavé a kvetoucí místo, kam budeme rádi chodit odpočívat a nadto místo, ke kterému budeme mít vztah přímo rodinný, protože zde poroste rostlinka či strom, nesoucí naše jméno, či jméno, které jsme jí dali. To bude zaneseno v plánku výsadby, takže se při každé návštěvě budete moci podívat, jak vámi sponzorovaný jedinec prospívá.

Dolní rybník je městským pozemkem. Výsadba se provádí se souhlasem a za živé podpory města (to zajistí některé nezbytné výdaje na zeminu, ochranu stromů, či zakornění). 

Jde o další krok k přírodnímu parku, který pokvete, poroste, poskytne prostor lidem i zvířatům a nebude vyžadovat častou a náročnou údržbu. 

Co konkrétního bychom zde chtěli letos vytvořit? 

Pruh trávy mezi rybníkem a cyklooválem by mohl být na jižní straně oživen několika (6-12) skupinkami - zátišími z  vkusně vysázených skupinek keřů, které chodce či jezdce při jejich míjení potěší květy či vůní. 

Za hájkem na jižní straně rybníku by měl být volný prostor dotvořen výsadbou cca 5-7 vysokokmenů, které dotvoří nepravidelný půlkruh a poskytnou v budoucnu stín volnému prostranství vhodnému pro mimohřišťové míčové hry, frisbee, pétanque… nebo kulturní akce, koncerty, soukromé i hromadné pikniky a mnoho dalších možných aktivit… Tato louka, z jedné strany lemovaná hájkem, bude z druhé strany šesti sloupovými duby oddělovat workoutové hřiště v západnější, užší části areálu (těchto 6 stromů je součástí dotovaného projektu). 

Z důvodu velkého zájmu jsme se rozhodli osázet i pravou stranu louky při vstupu z chatové oblasti a vytvořit tak další stinná zákoutí. Při vstupu do koupaliště vznikne jabloňová alej z kvetoucích planých jabloní (10 stromů). 

Na severní straně hráze jsme zatím na doporučení města osazování a oživování neřešili, zde budou ještě prováděny úpravy rozšiřování hráze a musí proběhnout jednání s vlastníky sousedních pozemků (odstranění uschlých stromů). 

Pod stromy na východní části pozemku (směr Žižkův dub) bychom rádi vysázeli jasmínový ráječek s několika druhy jasmínů. Opět je cílem vytvořit kout lákající k odpočinku. Také přímo u rybníka je místo pro jeden strom po uschlém dubu. 

Příchozí z cesty z chatové oblasti by pak měl přivítat mírně zvýšený a kameny před pejsky ochráněný záhon "smyslných tvarů", vysázený trvalkami. 

Pro účast v projektu je třeba zakoupit si rostlinku:

Pošlete email obec@hornijeleni.cz či zatelefonujte své přání (466 673 120) na rostlinu, nebo se stavte na úřadě, napište, jak ji chcete pojmenovat do plánku a zda se chcete zúčastnit slavnostního sázení – sami si zasadit. (Větší rostliny budou sázeny s asistencí, velké stromy pak budou zasazeny odborně. Sázení proběhne v neděli 25. 10. 2020.

Pošlete příslušnou částku s variabilním symbolem 3745 2321 na účet číslo 125 456 116/0300 poznámkou (vaše jméno/jméno rostlinky). Nebo ji přijďte zakoupit na městský úřad (kanc.č. 1 a 3). 

Zaslanou částkou poskytujete dar městu Horní Jelení. 

Rostliny bude možné zakoupit během měsíců srpna a září. 

Pokud chcete přispět bez výběru rostlinky, vaší (jakoukoliv částku) přidělíme některému z druhů pro větší rozmanitost. 

Pokud projektu fandíte, ale vaše finanční situace nedovoluje vydat finance navíc, projděte se po své zahrádce, jestli některá z trvalek nepřerůstá své stanoviště. A dejte nám vědět, že můžete poskytnout odkopek (je třeba sdělit druh rostliny a barvu). V takovém případě bychom vás poprosili, abyste nám rostlinku opatrovali až do říjnového sázení. 

Vaší rostlince bude po zakoupení přiděleno číslo, pod kterou ji najdete v plánku.

Na městském internetu najdete v záložce aktuality aktuální stav již nakoupených rostlinek, pokud vám to pomůže ve výběru vašeho favorita.  

Dolní rybník je místo s historií, na kterém se lidé vždy dobře bavili, ať už v obrovském počtu na bývalém koupališti, nebo v komornějším duchu, jako naši předkové (viz. článek na protější straně, poskytnutý p. Novotným). Součástí minulosti jsou bohužel ale i mladé životy, které v Dolním rybníku skončily. Budeme věřit, že už to byly navždycky oběti poslední. 

Osázejme i kvůli nim břehy s láskou.  

Všem, kdo se jakkoliv zapojí, děkujeme…

BM KH JN PM  a další dobrovolníci 

 

07.08.2020 v 10:39