Menu

O městě

Horní Jelení se nachází ve východních Čechách na rozhraní mezi Orlickým podhůřím a Polabskou nížinou. Spadá do Pardubického okresu, jeho nejbližšími sousedy jsou Holice, Vysoké Mýto, Borohrádek a Choceň. Svou polohou uprostřed lesů láká ke sportu i k procházkám k blízkým rybníkům Pětinoze, Hanzlíkovci, Pecákům, či vzdálenější Svatbě a Lodrantu. Okolní lesy zajišťují obci čerstvý vzduch a už v době první republiky bylo Jelení doporučováno pro své téměř "lázeňské ovzduší". Každoroční bohatá úroda hub a především borůvek vysloužila Jeleňákům přezdívku „modropupkáč“.

Počet obyvatel posledních 20 let vytrvale stoupá, rovněž díky dobré dojezdové vzdálenosti do Hradce Králové, Pardubic či Rychnova nad Kněžnou. V roce 2019 má město 2070 občanů. Nárůst obyvatel je možný také díky fungující, nově zateplené mateřské školce, základní škole, která rovněž prošla generální rekonstrukcí a modernizací i dobrou dopravní obslužností zajištěnou autobusovými spoji. O restaurační zařízení také není nouze.

Nejvýznamnější kulturní památkou města je kostel Nejsvětější Trojice, který nechal v letech 1600-1602 postavit Varlich z Bubna. Z původně dřevěného kostelíka byl přestavěn do kamenné podoby a v posledních letech prošel generální opravou. Má velmi zajímavě řešený strop a bohatý barokní interiér (některé z oltářů byly přivezeny ze zničeného kostela v Neratově). Kromě hrobky Varlicha z Bubna, pochovaného v kostele – údajně i se svým věrným lvem, kterého si dle pověsti přivezl ze svých cest z mouřenínova kraje – můžeme v kostele nalézt opravené varhany a nové zvony. Vedle chrámu stojí zrekonstruovaný objekt fary s mansardovou střechou. Před kostelem jsou sochy anděla strážného a sv. Floriána, jinde v obci, v lokalitě Miroslav je plastika sv. Anny, u cesty na Dolní Jelení pak plastika sv. Jana Nepomuckého. Na zeleň bohatému v nedávné době zrekonstruovanému náměstí vévodí Mariánský sloup. Jak již bylo naznačeno, obec má další dvě místní části – Dolní Jelení a Rousínov.

Město žije bohatým kulturním a společenským životem. Funguje zde kulturní komise, 2 sbory dobrovolných hasičů, úspěšný fotbalový klub a mnoho dalších organizací. Vychází místní měsíčník Jelenské listy.

Plány radnice v rozvoji města naznačují, že v blízké budoucnosti by Jelení nemuselo být pouze příjemným místem pro život místních obyvatel, ale také výchozím turistickým cílem.