Menu

O městě

Horní Jelení se nachází ve východních Čechách na rozhraní mezi Orlickým podhůřím a Polabskou nížinou. Spadá do Pardubického okresu, jeho nejbližšími sousedy jsou Holice, Vysoké Mýto, Borohrádek a Choceň. Svou polohou uprostřed lesů láká ke sportu i k procházkám k blízkým rybníkům Pětinoze, Hanzlíkovci, Pecákům, či vzdálenější Svatbě a Lodrantu. Okolní lesy zajišťují obci čerstvý vzduch a už v době první republiky bylo Jelení doporučováno pro své téměř "lázeňské ovzduší". Každoroční bohatá úroda hub a především borůvek vysloužila Jeleňákům přezdívku „modropupkáč“.

Počet obyvatel posledních 20 let vytrvale stoupá, rovněž díky dobré dojezdové vzdálenosti do Hradce Králové, Pardubic či Rychnova nad Kněžnou. V roce 2019 má město 2070 občanů. Nárůst obyvatel je možný také díky fungující, nově zateplené mateřské školce, základní škole, která rovněž prošla generální rekonstrukcí a modernizací i dobrou dopravní obslužností zajištěnou autobusovými spoji. O restaurační zařízení také není nouze.

Nejvýznamnější kulturní památkou města je kostel Nejsvětější Trojice, který nechal v letech 1600-1602 postavit Varlich z Bubna. Z původně dřevěného kostelíka byl přestavěn do kamenné podoby a v posledních letech prošel generální opravou. Má velmi zajímavě řešený strop a bohatý barokní interiér (některé z oltářů byly přivezeny ze zničeného kostela v Neratově). Kromě hrobky Varlicha z Bubna, pochovaného v kostele – údajně i se svým věrným lvem, kterého si dle pověsti přivezl ze svých cest z mouřenínova kraje – můžeme v kostele nalézt opravené varhany a nové zvony. Vedle chrámu stojí zrekonstruovaný objekt fary s mansardovou střechou. Před kostelem jsou sochy anděla strážného a sv. Floriána, jinde v obci, v lokalitě Miroslav je plastika sv. Anny, u cesty na Dolní Jelení pak plastika sv. Jana Nepomuckého. Na zeleň bohatému v nedávné době zrekonstruovanému náměstí vévodí Mariánský sloup. Jak již bylo naznačeno, obec má další dvě místní části – Dolní Jelení a Rousínov.

Město žije bohatým kulturním a společenským životem. Funguje zde kulturní komise, 2 sbory dobrovolných hasičů, úspěšný fotbalový klub a mnoho dalších organizací. Vychází místní měsíčník Jelenské listy.

Plány radnice v rozvoji města naznačují, že v blízké budoucnosti by Jelení nemuselo být pouze příjemným místem pro život místních obyvatel, ale také výchozím turistickým cílem.

Základní informace

Město Horní Jelení
náměstí Komenského 114,
533 74 Horní Jelení

Úřední hodiny
PO: 8:00 - 11:00, 12:30 - 17:00
ST:  8:00 - 11:00, 12:30 - 17:00

E-mail: obec@hornijeleni.cz
Telefon: 466 673 120

Virtuální prohlídka města

Náhled virtuální prohlídky

Důležité údálosti

V nejbližší době nebyla nalezena událost.

Novinky na úřední desce

Svoz odpadu

Zítra se odváží komunální odpad.

Odběr novinek e-mailem

Registrovat se můžete ZDE.